FILM | DIRECTOR | COUNTRY | LENGTH | TYPE | AWARDS 

  1. ADJUST YOUR COLOR: THE TRUTH OF PETEY GREENE | Loren Mendell | USA | 52 min. | Special Screening | Audience Award for Favorite Documentary Feature
  2. AMAL | Richie Mehta | Canada | 101 min. | Special Screening
  3. AMEXICANO | Matthew Bonifacio | USA | 84 min. | American Indies | The Neural-THX Award for Best Narrative Film
  4. THE ART OF TRAVEL | Thomas Whelan | USA | 100 min. | Lounge Opening Night Film
  5. BARE | Andy Lyon | USA | 4 min. | Animated Shorts Program
  6. BEYOND BELIEF | Beth Murphy | USA | 92 min. | Documentary | Best Documentary Feature
  7. BIG DREAMS | Robyn Von Arx | USA | 3 min. | Animated Shorts Program
  8. THE CAKE EATERS | Mary Stuart Masterson | USA | 95 min. | American Indies
  9. CAPTAIN ABU RAED | Amin Matalqa | Jordan | 110 min. | Special Screening
  10. CORKED | Ross Clendenen & Paul Hawley | USA | 94 min. | Lounge Feature
  11. A DAY'S WORK | Edward Feldman | Czech Republic | 15 min. | Bay Area Shorts Program
  12. DEAR LEMON LIMA, | Suzi Yoonessi | USA | 11 min. | Shorts Program Two
  13. DIMINISHED CAPACITY | Terry Kinney | USA | 92 min. | Special Screening
  14. DRIFTWOOD | Michelle Steffes | USA | 20 min. | Shorts Program I (White)
  15. ED MEETS HIS MAKER | Laurence Sarezky | USA | 15 min. | Bay Area Spotlight
  16. ELVIS AND ANABELLE | Will Geiger | USA | 105 min. | American Indies | Audience Award for Favorite Narrative Film & Special Jury Prize for Narrative Feature
  17. ENTRY LEVEL | Douglas Horn | USA | 85 min. | Lounge Feature
  18. ESP | Will Lamborn | USA | 6 min. | Lounge Shorts Program
  19. ESTRANGED | Michael Kukula | UK | 10 min. | Bay Area Spotlight
  20. FANTASIE IN BUBBLEWRAP | Arthur Metcalf | USA | 5 min. | Animated Shorts Program
  21. FESTIVAL EXPERIENCE | Elizabeth Pasieczny | USA | 2 min. | Shorts Program III (Red)
  22. FLATLAND: THE MOVIE | Jeffrey Travis, Dano Johnson & Seth Caplan | USA | 35 min. | Animated Shorts Program
  23. FUGITIVE PIECES | Jeremy Podeswa | Canada, Greece | 104 min. | Opening Night Film
  24. GOLDEN DAYS | Chris Suchorsky | USA | 95 min. | Lounge Feature
  25. THE GREAT WALL OF TEXAS | Valerie Asensio | USA | 7 min. | Lounge Shorts Program
  26. HIGH MAINTENANCE | Phillip Van | Germany | 10 min. | Shorts Program I (White)
  27. THE HOMECOMING | Rachel Earnest | USA | 20 min. | Shorts Program One
  28. I'M PRETTY, TOO | Matt Jespersen | USA | 18 min. | Lounge Shorts Program
  29. THE INTRUDER | Alessandro Ceglia | USA | 4 min. | Animated Shorts Program
  30. JAR CITY | Baltasar Kormákur | Iceland, Germany | 93 min. | Special Screening
  31. THE JOURNEY MAKES US ONE | Derek Diaz | USA | 55 min. | Special Screening
  32. JUST A SLICE | Tim Tommasino | USA | 11 min. | Lounge Shorts Program
  33. KENNY | Clayton Jacobson | Australia | 100 min. | Lounge Feature
  34. LET THEM CHIRP AWHILE | Jonathan Blitstein | USA | 91 min. | Lounge Feature
  35. LOST AND FOUND IN MEXICO | Caren Cross | USA, Mexico | 53 min. | Documentary
  36. LOVE AND OTHER DISASTERS | Alek Keshishian | UK | 90 min. | Sneak Preview Film
  37. LYNCH | "blackANDwhite" | USA, Denmark | 82 min. | Documentary
  38. MARCELINO & BARTOLOMEO: "BYE-BYE!" | Mario Pochat | Canada | 2 min. | Animated Shorts Program
  39. MFA | Elizabeth Pasieczny | USA | 4 min. | Animated Shorts Program
  40. MOLOTOV ALVA | Douglas Gayeton | USA | 52 min. | Lounge Feature
  41. MORNING FALL | Edward McGinty | USA | 9 min. | Shorts Program 1 (Rosé)
  42. MR. DIAL HAS SOMETHING TO SAY | Celia Carey | USA | 60 min. | Documentary
  43. MY OLYMPIC SUMMER | Daniel Robin | Germany, USA | 13 min. | Bay Area Spotlight
  44. MY TALE OF TWO CITIES | Carl Kurlander | USA | 92 min. | Documentary
  45. THE NEIGHBOR | Eddie O'Flaherty | USA | 100 min. | American Indies
  46. NEVER APOLOGIZE | Mike Kaplan | USA | 111 min. | Documentary
  47. NO. 6 | Robin Larsen | USA | 18 min. | Shorts Program One | Best Live Action Short (15 minutes or longer)
  48. NOT FADE AWAY | Susan & Wayne Boyer | USA | 85 min. | Lounge Feature
  49. ONE OF OUR OWN | Abe Levy | USA | 91 min. | American Indies
  50. OPA! | Udayan Prasad | UK | 100 min. | Special Screening
  51. OPERATION FILMMAKER | Nina Davenport | USA | 92 min. | Documentary
  52. PITSTOP | Melanie McGraw | USA | 15 min. | Shorts Program One
  53. THE POSTMAN | Adam Bostock | Australia | 10 min. | Shorts Program 1 (Rosé) | Best Live Action Short (under 15 minutes)
  54. A PROMISE TO THE DEAD: THE EXILE JOURNEY OF ARIEL DORFMAN | Peter Raymont | Canada | 92 min. | Documentary
  55. THE RAPTURE OF THE ATHLETE ASSUMED INTO HEAVEN | Keith Bogart | USA | 6 min. | Shorts Program Three
  56. RIDING SOLO TO THE TOP OF THE WORLD | Guarav Jani | India | 94 min. | Documentary
  57. ROW HARD NO EXCUSES | Luke Wolbach | USA | 83 min. | Documentary
  58. A SHADY DEAL | Justiin Weber | USA | 3 min. | Animated Shorts Program
  59. SHE PEDALS FAST (FOR A GIRL) | Eva Vives | USA | 16 min. | Shorts Program Three
  60. SPEED DATING | Crystal Liu | USA | 15 min. | Lounge Shorts Program
  61. STATE OF GRACE | Tim Bellen | USA | 22 min. | Bay Area Spotlight
  62. STILL LIFE | Mahesh Pailoor | USA | 20 min. | Shorts Program Three
  63. TELLIN' IT LIKE IT IS | Kevin Gordon | USA | 12 min. | Special Screening
  64. THEN SHE FOUND ME | Helen Hunt | USA | 100 min. | Special Screening
  65. THESE BOOTS ARE MADE FOR WALKEN | Jeremy Pack | USA | 25 min. | Lounge Shorts Program
  66. THIS DUST OF WORDS | Bill Rose | USA | 60 min. | Documentary
  67. TIL DEATH DO US PART | Rick May | USA | 13 min. | Animated Shorts Program
  68. THE TOLL | J. Zachary Pike | USA | 7 min. | Animated Shorts Program
  69. TRIGGER EFFECT | Timothy Gordon & Wes Sullivan | USA | 25 min. | Shorts Program Three
  70. UN CERTAIN REGARD | Géraldine Maillet | France | 7 min. | Shorts Program II (White)
  71. UNSETTLED | Adam Hootnick | USA | 80 min. | Documentary | Special Jury Prize for Documentary Feature
  72. THE VILLAGE BARBERSHOP | Chris Ford | USA | 99 min. | American Indies
  73. THE WAR PRAYER | Michael Goorjian | USA | 10 min. | Shorts Program III (Red)
  74. WEDNESDAY | Rob Sorrenti | UK | 24 min. | Shorts Program II (White)
  75. WHY SHAKESPEARE? | Lawrence Bridges | USA | 20 min. | Special Screening
  76. YOUNG @ HEART | Stephen Walker | USA | 107 min. | Closing Night Film
  77. ZOOLOGIC | Nicole Mitchell | USA | 5 min. | Animated Shorts Program | Best Animated Short (any length)


Twitter Facebook V Youtube Pinterest dots icon Tumblr icon Instagram icon
103 E. Napa Street, Suite A , Sonoma, CA  95476 | (707) 933-2600 • info@sonomafilmfest15.org
Copyright©2014 All Rights Reserved
Powered by WildFireWeb® & Tinder®
 Log In