Sonoma International Film Festival

FILM | DIRECTOR | COUNTRY | LENGTH | TYPE | AWARDS 

  1. 18 | Joy Gohring | USA | 11 min. | Shorts Program I
  2. 24-ISH BY CHICO’S ANGELS | Kurt Koehler | USA | 2 min. | Shorts Program I
  3. ABSENTIA | Mike Flanagan | USA | 91 min. | Feature Film | Best Narrative Feature
  4. THE ANATOMY OF VINCE GUARALDI  | Andrew Thomas | USA | 116 min. | Documentary | Best Documentary Feature
  5. ANITA | Marcos Carnevale | Argentina | 104 min. | International Feature | Best International Feature
  6. AS IF I AM NOT THERE | Juanita Wilson | Croatia/Bosnia/Serbia | 109 min. | International Feature
  7. BAG-IT | Suzan Beraza | USA | 78 min. | Documentary
  8. THE BEAST PAGEANT  | Albert Birney | USA | 74 min. | Very Independent Feature
  9. BEHIND THE BUSH | Kristian Ruggieri & Alison Hawkes | USA | 10 min. | Short Documentary Program
  10. THE BLACK STALLION | Carroll Ballard | USA | 118 min. | Special Screening
  11. BOUNCING CATS | Nabil Elderkin | USA/Uganda | 75 min. | Documentary
  12. BREAKFAST WITH BUKOWSKI | Greg Runnels | USA | 4 min. | Shorts Program I
  13. THE BRIDGE | Philipp C. Wolter | USA | 17 min. | Shorts Program I | Audience Favorite Short
  14. BULLIES ON VACATION | Devon Gummersall | USA | 18 min. | Shorts Program III
  15. BURNING MAN: VOYAGE IN UTOPIA | Laurent Le Gall | USA | 90 min. | Documentary
  16. CARBON NATION | Peter Byck | USA | 82 min. | Documentary
  17. CEREMONY | Max Winkler | USA | 90 min. | Feature Film
  18. CHOKE | Michelle Latimer | Canada | 6 min. | Shorts Program II
  19. COME TOGETHER: A BEATLES TRIBUTE | John Scofield & Steve Ison | USA | 53 min. | Opening Night Doc
  20. CROP CIRCLES: QUEST FOR TRUTH | Terje Toftenes | USA | 55 min. | UFO/ET Sidebar
  21. DAMAGE | Christopher McGilvray | USA | 12 min. | Shorts Program II
  22. DARWIN | Nick Brandestini | Switzerland/USA | 87 min. | Documentary | Special Recognition
  23. DAYTONA DREAM | Matthew Barksdale & Zack Van Eyck | USA | 90 min. | Special Screening
  24. DEATH BY MEDICINE | Gary Null & Valerie Van Cleve | USA | 117 min. | Documentary
  25. DEEPER | Jeremy Jones | USA | 74 min. | Documentary
  26. DIAMOND BAY | David Ratner | Australia | 10 min. | Shorts Program III
  27. DO NOT DISTURB | Eric Balfour, Laura Henry, Jon Mann-Krieger, Branon Nicholas & Petro Papahadjopoulos | USA | 72 min. | Feature Film
  28. THE DOCTOR | Robert Peters | USA | 3 min. | Shorts Program III
  29. THE DUNGEON MASTER | Rider Strong & Shiloh Strong | USA | 14 min. | Shorts Program II | Best Comedic Short
  30. EN EL SALON DE LAS PROMESAS | Mike Abela | USA/El Salvador | 15 min. | Short Documentary Program | Honorable Mention, Best Documentary Short
  31. FALLING OVERNIGHT | Conrad Jackson | USA | 88 min. | Feature Film | Best Very Independent Feature
  32. FISHING WITH SUPERMODELS | Hank Perlman | USA | 3 min. | Shorts Program II
  33. FLAT TIRE | Kenton Hoppas | USA | 6 min. | Shorts Program III
  34. FLETCHER BENTON: THE ARTIST’S STUDIO | Daedalus Howell | USA | 6 min. | Short Documentary Program
  35. FOOD FORWARD | Greg Roden | USA | 32 min. | Documentary
  36. FOOT SOLDIER | Jon Bryant Crawford | USA | 20 min. | Shorts Program II
  37. FORT McCOY | Kate Connor | USA | 101 min. | Closing Night Film
  38. FROM GERSHWIN TO GARLAND: A MUSICAL JOURNEY WITH RICHARD GLAZIER | Richard Glazier | USA | 35 min. | Special Screening
  39. GETTING A GRIP | Rosa Maria Ruvalcaba & Sarah Jun | USA | Lunafest Program
  40. GOOD DAY FOR IT | Nick Stagliano | USA | 93 min. | Special Screening | Audience Favorite Feature
  41. GUITAR MAN | Eric Paul Fournier | USA | 120 min. | Special Screening
  42. HAPPY THE CLOWN | Joel H. Newport | USA | 16 min. | Shorts Program I
  43. HARPOONED SOUL: THE JADE BELL STORY | Dean Easterbrook (producer: Kimberley Buchanan) | Canada | 70 min. | Documentary
  44. HIJO DE MI MADRE | Lucas Mireles | USA | 13 min. | Shorts Program III
  45. HOT VELCRO ACTION | Mike Cantor | USA | 6 min. | Shorts Program III
  46. IN THE WOODS | Vilma Zenelaj | USA | 85 min. | Feature Film
  47. INANIMENTUM | Ben Kaufmann | Germany | 6 min. | Shorts Program I
  48. IRENE | Lindsay Goodall | UK | Lunafest Program
  49. JEWS AND BASEBALL: AN AMERICAN LOVE STORY | Peter Miller | USA | 91 min. | Documentary
  50. JOURNEY FROM  ZANSKAR | Frederick Marx | USA/Tibet | 90 min. | Sneak Preview Doc
  51. JOYRIDE | Alex Petrovitch & Katherine Randolph | USA | 95 min. | Very Independent Feature
  52. KINSHASA SYMPHONY | Claus Wischmann & Martin Baer | Germany/USA | 95 min. | Documentary
  53. LEAVE THEM LAUGHING | John Zaritsky | USA/Canada | 89 min. | Documentary
  54. LIFE. FOR NOW | Ryan Grau | USA | 2 min. | Shorts Program II
  55. LITTLE WHITE LIES | Guillaume Canet | France | 154 min. | Opening Night Film
  56. LOVE CHAOS | Thomas Bentey | USA | 90 min. | Very Independent Feature
  57. LOVE ON THE LINE | G. Melissa Graziano | USA | Lunafest Program
  58. LUNAFEST | VARIOUS | USA | 80 min. | Shorts Program
  59. LUTEFISK WARS | Christopher Panneck & David Hall | USA | 86 min. | Feature Film
  60. A MATTER OF TASTE  | Sally Rowe | USA | 68 min. | Documentary
  61. MIRACLE LADY | Moran Somer & Michal Abulafia | Israel | Lunafest Program
  62. MISS REPRESENTATION | Jennifer Siebel Newsom | USA | 85 min. | Special Screening | Audience Favorite Documentary
  63. MORTAL COIL | Michael Moss | USA | 5 min. | Shorts Program III
  64. MOTHER OF MANY | Emma Lazenby | UK | Lunafest Program
  65. MOTHERSBANE | Jason Jakaitis | USA | 12 min. | Short Documentary Program
  66. THE NECESSITIES OF LIFE | Gerald Guthrie | USA | 5 min. | Shorts Program II | Best Animated Short
  67. NO ONE KNOWS WHERE THE BULLET GOES | Howard Egger-Bovet | USA | 5 min. | Shorts Program I | Best Music Video
  68. A NOT SO STILL LIFE, A | Karen Stanton | USA | 84 min. | Documentary
  69. OLD BELGIUM | Nicholas Cryder | The Netherlands | 7 min. | Shorts Program II
  70. ONE | TJ Thyne | USA | 4 min. | Shorts Program I
  71. OUT OF THE BLUE | James Fox | USA | 60 min. | UFO/ET Sidebar
  72. PERFECT EFFORT | Stephen Lilly | USA | 90 min. | Special Screening | Special Jury Award: Sports Film
  73. PLASTICITY | Ryan Malloy | USA | 5 min. | Short Documentary Program
  74. THE RESHOOTS  | Tate English | USA | 6 min. | Shorts Program III
  75. RUN | TJ Thyne | USA | 2 min. | Shorts Program III
  76. THE RUNNING FENCE REVISITED | Wolfram Hissen | USA | 58 min. | Documentary
  77. SAAB STORY | Max Joseph | USA | 30 min. | Short Documentary Program | Best Documentary Short
  78. THE SACRIFICE | Stephen Jennings | USA | 2 min. | Shorts Program II
  79. THE SEARCH FOR MICHAEL ROCKEFELLER | Fraser Clarke Heston | USA | 90 min. | Documentary | Outstanding Investigative Documentary
  80. SEXTING | Neil LaBute | USA | 8 min. | Shorts Program III | Special Jury Award: Short Film
  81. SHOEGAZER | Amy Adrion | USA | 18 min. | Shorts Program I
  82. SPACE, LAND AND TIME: UNDERGROUND ADVENTURES WITH ANT FARM | Laura Harrison & Elizabeth Federici | USA | 78 min. | Documentary
  83. SQUARE GROUPER | Billy Corben | USA | 90 min. | Documentary
  84. ¿TACOS OR TACOS? | Robert Lemon | USA | 15 min. | Short Documentary Program
  85. TAPEWORM | Margaret Laney | USA | 15 min. | Shorts Program III
  86. THELMA AND LOUISE | Ridley Scott | USA | 130 min. | Special Screening
  87. THEMBI'S DIARY | Jisoo Kim | USA | Lunafest Program
  88. TIGHTLY KNIT | Jenni Nelson | USA | Lunafest Program
  89. TOP SPIN | Sara Newans & Mina T. Son | USA | Lunafest Program
  90. TOUCH | Jen McGowan | USA | 11 min. | Shorts Program II and Lunafest Program | Best Dramatic Short
  91. THE TRANSLATOR | Sonya Di Rienzo | Canada | Lunafest Program
  92. THE TRIP | Joe Marcello | USA | 3 min. | Shorts Program I
  93. VENTO (THE WIND) | Marcio Salem | Brazil | 1 min. | Shorts Program II | Best Foreign Short
  94. WE OWN TV: TO CREATE OUR SPACE | Banker White | USA/Sierra Leone | 8 min. | Short Documentary Program
  95. WELCOME TO DOPELAND | Lenn Dell'Amico | USA | 103 min. | Very Independent Feature
  96. THE WOMAN WITH THE BROKEN NOSE  | Srdjan Koljevic | Serbia | 105 min. | International Feature
  97. YOU MAY NOT KISS THE BRIDE | Rob Gedden | USA | 90 min. | Sneak Preview Film


 Log In